Gazze’deki ABD yapımı yardım iskelesi kalıcı olarak sökülecek

T24 Dış Haberler

Gazze’ye deniz yoluyla insani yardım ulaştırmak amacıyla iki ay önce inşa edilen ABD yapımı askeri iskelenin birkaç gün içinde kalıcı olarak söküleceği öğrenildi. 

AP, kötü hava koşullarından kaçınmak için defalarca taşınmak zorunda kalan iskelenin Çarşamba günü Gazze kıyı şeridine yeniden bağlanacağını ancak ABD ordusu ve donanması tarafından sökülmeden önce sadece önümüzdeki birkaç gün çalışacağını bildirdi.

AP’nin ismini açıklamadığı yetkililerden aktardığına göre iskele, hava koşulları nedeniyle 28 Haziran’da devre dışı kaldığından bu yana Güney Kıbrıs’ta ve açıktaki yüzer iskelede biriken insani yardım malzemelerinin taşınmasına yetecek kadar bir süre için tekrar devreye sokulacak.

Pentagon’un baş sözcüsü Tümgeneral Pat Ryder Salı günü yaptığı açıklamada iskelenin şu anda İsrail’in Aşdod limanında bulunduğunu, kötü hava koşullarında bu limanın kullanıldığını söylemişti. 

ABD Joe Biden tarafından ilk kez Mart ayındaki Ulusa Sesleniş konuşmasında açıklanan iskele projesinin, İsrail tarafından kara geçişlerine izin verilen yetersiz miktardaki yardımı tamamlamak için geçici bir önlem olması amaçlanmıştı. 

İlk kez 17 Mayıs’ta manevra yapılarak yerleştirilmesinden bu yana iskele 20 günden daha az bir süre faaliyet gösterdi ve bu günlerin çoğunda yardım teslimatları güvenlik kaygıları nedeniyle Gazze’de dağıtılmadan sahile indirildi.

Dünya Gıda Programı (WFP), İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) dört İsrailli rehineyi kurtaran ancak 274 Filistinliyi öldüren bir rehine kurtarma operasyonu düzenlemesinin ardından 9 Haziran’da dağıtım konvoylarını askıya aldı. Sahildeki insani yardım birikimini temizlemek için yapılan bir günlük operasyon dışında, WFP tam bir güvenlik incelemesi yapılana kadar konvoylarını askıya almaya devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir