Gazze’de son pazarlık… Hamas: Teklifi inceliyoruz

Hamas’ın Gazze’deki siyasi kolunun başkan yardımcısı Halil el-Hayya, teklif değerlendirildikten sonra yanıt verileceğini belirtti. Hayya, 24 Nisan’da yaptığı açıklamada, İsrail ile dolaylı müzakerelerde esnek bir tutum sergilediklerini ancak Tel Aviv yönetiminin Gazze’ye yönelik savaşı bitirmeyi reddederek süreci uzattığını söylemişti. İsrailli Walla News’in haberine göre İsrail, Mısır istihbarat heyetine rehine görüşmelerine son bir fırsat verileceğini, ancak yine ilerleme sağlanamaması halinde Refah’a saldırı için düğmeye basılacağını bildirdi.

NETANYAHU BARIŞI ENGELLİYOR

Öte yandan görüşmeler sürerken İsrail devlet televizyonu KAN, İsrailli üst düzey hükümet yetkilisine dayandırdığı haberinde Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Gazze’deki Filistinli gruplarla anlaşmaya yanaşmadığı ve anlaşma imzalanmasını engellediği belirtildi. İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 685’i çocuk, 9 bin 670’i kadın olmak üzere 34 bin 356 Filistinli öldürüldü, 77 bin 368 kişi yaralandı.

‘YA ESİRLER YA DA SAVAŞ’

– Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’nde esir tutulan 2 İsraillinin görüntüsünü paylaşırken, “İsrail bir seçim yapmalı. Ya esirler ya da savaş” ifadelerini kullandı. Görüntülerde, esirler Keith Siegel (64) ve Omri Miran (47), İsrail ordusunun saldırıları altında zor şartlar altında yaşadıklarını belirtti ve en kısa zamanda esir takası anlaşması yapılmasını istedi.

Omri Miran – Keith Siegel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir